Zawody Parcoursowe w Polsce zostały rozegrane po raz pierwszy 24 maja 1992 roku w Krakowie na strzelnicy Pasternik. Organizatorem zawodów była Sekcja Strzelecka WKS „WAWEL” oraz sklep myśliwski „Gamrat” z Krakowa. Inicjatorem utworzenia strzelań parcoursowych był Wiktor Szamrej, szef sekcji strzeleckiej WKS „Wawel”. Znany działacz i popularyzator strzelectwa. Sam pomysł zorganizowania zawodów parcoursowych został przywieziony z Europy zachodniej, a przyczynili się do tego Henryk Kuśnierz, Ryszard Węgrzyn, Stanisław Dyrcz. Rok później w dniach 5-6 czerwca 1993 roku w ramach obchodów 70-lecia PZŁ w Krakowie zostały zorganizowane po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w „Parcours Myśliwskim”. W zawodach tych uczestniczyło ponad 50 zawodników z całego kraju. Strzelanie odbyło się na czterech polach, na których strzelano łącznie do 100 rzutków. Organizatorem mistrzostw był sklep „Gamrat”, Wojskowy Klub Sportowy „Wawel” i Zarząd Wojewódzki PZŁ w Krakowie. W tamtym czasie strzelający byli podzieleni na grupy:
A – zawodnicy czynnie uprawiający strzelectwo sportowe
B – posiadacze klasy mistrzowskiej w PZŁ i byli sportowcy, którzy zakończyli zakończyli kariery zawodnicze co najmniej 3 lata wstecz
C – wszyscy pozostali.
Wyniki mistrzostw:
Grupa A
Grupa B
Grupa C
Parcours Myśliwski organizowano na krakowskiej strzelnicy do 1998 roku. Na tej strzelnicy swoje pierwsze kroki w strzelectwie myśliwskim i sportowym stawiali: Paweł Załoga, Zbigniew Grabałowski, Grzegorz Dylewski, Michał Ficek, Krzysztof Łyczykowski. Później organizację tych zawodów przejęła strzelnica w Zembrzycach k/Suchej Beskidzkiej. Rozgrywano tam zawody parcoursowe od roku 1999 do 2004 a ich głównym patronem był kolega Zbigniew Graczyk – zapalony działacz łowiecki i strzelecki Podbeskidzia. Ten rodzaj strzelań cieszył się zawsze wielką popularnością i uznaniem dużej rzeszy myśliwych. Utworzenie Towarzystwa Parcoursowego w Polsce i liczne imprezy parcoursowe dają temu dobitne świadectwo.
Tomasz Rybiński